פסיכולוגיית משקיעים בשוק ההון

כסף מסובב את העולם, או שאולי להיפך. בכל מקרה ישנו מנוע כלשהו שמייצר תהליכים ואנו כפופים לו ומתנהלים בהתאם לגחמותיו. שוק ההון מושפע מגורמים רבים שעשויים לשנות סדרי עולם בתוך כמה שעות או ימים. אירועים ושנויים גיאו פוליטיים, דוחות שונים של חברות, ועוד. פסיכולוגיית משקיעים מדברת על גורמים שונים אשר עשויים לזרוע בהלה בציבור המשקיעים, או לחילופין לשדר שאננות וחוסר אחריות. כל מי שמשקיע בשוק ההון יודע שהחדשות עלולות לחרב או להעלות לגדולה השקעה כל שהיא. נולדג’ פתרונות פיננסיים נמצאת כאן בשבילכם כדי לסייע לכם להשקיע באופן משתלם.

פסיכולוגיית משקיעים בשוק ההון - תופעת העדר

מדובר על תופעה אשר מאופיינת בקבלת החלטות שמסתמכות על פעולות של משקיעים אחרים ולאו דווקא מתוך שיקול ענייני ורציונלי. היות שמדובר על פסיכולוגיית משקיעים נוטה המסחר בשוק להתיישר על הדעה הרווחת. זה קורה בעיקר כאשר מדובר על משקיעים שנופלים למלכודת חוסר הביטחון או שאינם בטחים ביכולת שלהם להצליח בניתוח נכון של המציאות הכלכלית.

בועות נוצרות  לא רק באמבטיה. תופעת העדר עלולה ליצור בועות שמתבססות בעיקר על חוסר ידע וחיקוי של משקיעים אחרים. פעולות שאינן רציונליות ינבעו בדרך כלל מתוך הטיה פסיכולוגית. לדוגמא כאשר מומחים בשוק מדברים על לקוחות שהחליטו להשקיע במניה כל שהיא רק בשל עלייה פתאומית גם כאשר מדובר על מניה בעלת עבר הפכפך. הלקוחות ירכשו את המניה הנ”ל רק מתוך האשליה שלקוחות אחרים עושים זאת מבלי למצמץ.

פסיכולוגיית משקיעים בשוק ההון - חשיבה עצמאית

ההשלכות של תופעת העדר עשויות להיות משמעותיות והרסניות לאנשים רבים ואפילו לתעשייה שלמה. הליכה נגד הזרם היא אמנם מפחידה וצריך ביטחון רב על מנת לעשות זאת, אך בסופו של דבר חשיבה עצמאית ורציונלית היא זו שתביא לרווחים גדולים ותסייע להתחמק מהפסדים שונים.

ישנה תופעה נוספת שקשורה לפסיכולוגיית משקיעים והיא ביטחון ייתר. לעיתים משקיעים (בעיקר כאלו וותיקים) נוטים לבצע השקעות תוך הסתמכות על ביטחון ייתר. לדוגמא רכישה של מנייה גם במידה שזה דורש מכירה של מניה אחרת שנרכשה לא מזמן. מהלך כזה עשוי להביא להפסדים גדולים וכדאי לבדוק את המהלך באמצעות יועץ השקעות מוסמך ומיומן.