מהו מצב סיעודי?

מצב סיעודי הוא מקרה בו אדם, מפאת מחלה או תאונה, איננו מסוגל לבצע פעולות יומיומיות בסיסיות כגון: לקום ולשכב, להתלבש ולהתפשט, להתרחץ לבד, לאכול ולשתות, לשלוט על סוגרים וללכת. גם ‘תשושי נפש’ מוגדרים סיעודיים, כאשר לרוב מדובר במחלות קוגניטיביות כמו אלצהיימר,
דמנציה (שיטיון) ועוד.

נתונים סטטיסטיים

בישראל חיים כיום כ- 175,000 בני אדם הנמצאים במצב סיעודי. כ- 60,000 מתוכם נזקקים לטיפול במוסד סיעודי והשאר נזקקים לסיוע בבית. לא רק קשישים הופכים סיעודיים, אלא גם אנשים בגילאים צעירים יותר, שלקו במחלות באמצע חייהם. כ- 35,000 מהסיעודיים נמצאים מתחת לגיל 40.
אדם סיעודי חי בממוצע 5 שנים
אחת הסיבות המרכזיות לגידול במספר הנמצאים במצב סיעודי, היא התארכות תוחלת החיים. על פי הסטטיסטיקה 1 מכל 3 מעל גיל 65, יהיה סיעודי!

עלויות הטיפול בחולה סיעודי

ההוצאה הממוצעת לאדם סיעודי המטופל בבית היא כ-10,000 ₪ לחודש (כולל מטפל צמוד), כאשר אשפוז במוסד סיעודי עלול להגיע לסכום כפול מכך.
על פי חוק, האחריות העיקרית לטיפול באדם שמצבו סיעודי מוטלת על בני משפחתו. מצב אשר עלול להוות נטל כלכלי כבד. משפחות נאלצות לממש חסכונות ונכסים, וכתוצאה מכך לרדת ברמת החיים על מנת לגייס את הסכומים הללו.

כיסוי הביטוח הלאומי ומשרד הבריאות

ביטוח לאומי מעניק ‘גמלת סיעוד’ לאנשים בגיל פרישה, הנמצאים במצב סיעודי ונזקקים לעזרת אדם אחר בביצוע פעולות היום-יום.
גמלת הסיעוד מוענקת רק לאדם השוהה בביתו ולא לאלו השוהים במוסד סיעודי, וגם איננה מזכה בסכום כסף או קצבה חודשית אלא מאשרת זכאות לאספקת שירותים שונים כגון עזרה של מטפל, טיפול במרכז יום לקשישים, משדר מצוקה ואספקת חיתולים חד פעמיים.

משרד הבריאות מעניק סיוע לחולים סיעודיים במימון אשפוז רק במידה וקשיש זקוק לאשפוז במוסד סיעודי או במחלקה לתשושי נפש.
הסיוע במימון מותנה בתשלום השתתפות עצמית, אשר נקבעת לפי נוהלי משרד הבריאות, בהתאם לגובה ההכנסות של הקשיש המועמד לאשפוז והכנסות בני משפחתו.

חשוב להיערך למצב סיעודי

כדי שחולה סיעודי לא יהפוך לנטל גדול על משפחתו הקרובה, גם ברמה הכלכלית וגם ברמה הנפשית, יש צורך לבחור ביטוח סיעודי מתאים. חשוב לדאוג לכיסוי סיעודי טוב ככל האפשר, ולוודא שלא להישאר ללא טיפול ראוי.
יש חשיבות גבוהה לקבלת סיוע מקצועי לפני רכישת פוליסה לביטוח סיעודי, על מנת להבטיח כי בעת הצורך לא יערמו בפני הלקוח ומשפחתו בעיות ומכשולים שיעכבו את תשלום הפיצוי הסיעודי.

מהו סכום הפיצוי הדרוש לך?

נולדג’ פתרונות פיננסיים מעניקה ליווי מקצועי ומתאימה ללקוחותיה תוכניות ביטוח סיעודי של חברות הביטוח המובילות בתחום, וערוכה לספק פתרון המותאם ליכולת, לצרכים ולדרישות של כל לקוח.

יצירת קשר